NEPLODNOST

Neplodnost je definována jako neschopnost páru dosáhnout otěhotnění během jednoho roku snažení.

Může také dojít neschopnosti udržet vzniklé těhotenství , k čemuž dochází hlavně v l.trimestru (stane li se to opakovaně jedná se o tzv. Infertilitu). Bohužel dnes až 20% párů potřebuje k početí  nějaké formy podpory, buď v gynekologické ambulanci nebo v centru asistované reprodukce. Neplodnost u žen spadá do čtyř hlavních kategorií. Nejvyšší procento párů je neplodných z důvodů problému s ovulací. Tyto ženy však mají při dobré léčbě vysokou šanci na otěhotnění.

Anatomické poruchy ženského ústrojí, neprůchodnost vejcovodů, srůsty, endometrióza (ostrůvky děložní sliznice, které se dostanou mimo děložní dutinu) jsou další příčinou.

Imunologické a genetické anbormality mohou hrát další roli v neplodnosti.

V 15 % se příčinu nepodaří prokázat (tzv. IDIOPATICKÁ STERILITA).

Nyní se příčina neplodnosti poprvé otočila na stranu mužů. Ano, MALE faktor překročil hranici  50%. Kvalita spermií neustále klesá a její léčba je svízelnější než u žen. Světová zdravotnická organizace musela zmírnit parametry spermiogramu, aby vůbec většinu mužů mohlo hodnotit jako skupinu s normálním spermiogramem. Souvisí to s životním stylem a životním prostředím.

V našich ambulancích řešíme základní diagnostiku poruch plodnosti sami, indukujeme ovulaci, datujeme možnost otěhotnění atd. V případě závažnější poruchy spolupracujeme velmi úzce s centry asistované reprodukce. Umělé oplodnění je až vrcholem pyramidy všech léčebných možností.