ANTIKONCEPCE

ANTIKONCEPCE  (kontracepce) je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství.

V současnosti jsou na trhu moderní antikoncepční přípravky tří základních skupin:

  1. Kombinovaná hormonální perorální antikoncepce používá kombinaci ženského pohlavního hormonu estrogenu a gestagenu, hormonu žlutého tělíska k jemnému zásahu do mechanismu zpětných vazeb mezi  mozkovým centrem, hypofýzou a vaječníkem a tak je blokováno uvolnění vajíčka – ovulace. Mohou se podávat ve formě pilulek, náplastí nebo jako vaginální kroužek, jehož výhodou je zavádění  pouze 1x měsíčně.
  2. Gestagenní antikoncepce, která používá pouze hormon žlutého tělíska a ten změní  hlen v kanálku hrdla děložního tak, že se stává pro spermie neprostupným (pouze některé metody blokují také ovulaci). Je dostupná v podobě tablet (tzv. minipilulky), injekcí a podkožních tělísek. Podkožní tělíska byla t.č. z našeho trhu stažena a injekce nejsou úplně vhodné pro nežádoucí účinky.
  3. Další skupinou je nitroděložní antikoncepce, při které se zavádí do dělohy tělíska, která brání spermiím na cestě k vajíčku, takže nemůže dojít k jejich spojení. Nestane-li se tak brání uhnízdění produktu již proběhlé koncepce. Mohou být čistě mechanická nebo ty modernější typy tělísek jsou hormonálně aktivní (obsahují hormon žlutého tělíska) a kombinují tak výhody obou přístupů. Jsou nejspolehlivější antikoncepcí (ještě spolehlivější než sterilizace), komfortní (žena krvácí jen minimálně či vůbec).

Přitom hladiny hormonů v krvi jsou zanedbatelné, řádově nižší. Mohou je tak užívat i ženy s rizikovými faktory po tromboze či s trombofilními mutacemi.

Nyní existují i tělíska vhodná pro mladistvé a nerodivší pacientky. Působí protizánětlivě a krvácení je jen velmi slabé. Nemusí se myslet každý den na pilulku a jsou i cenově výhodnější.

Dnes se zdá, že u těchto tří skupin zůstaneme i v dalších létech. Vývoj mužské hormonální antikoncepční pilulky, která využívá spermicidních (tj. spermie hubících) látek či imunologické antikoncepce, ať mužské, ať ženské, jakkoli se zdál být perspektivní, se zastavil u málo úspěšných klinických zkoušek.